LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Zawody Drwali 2015

Kolejna odsłona Zawodów Drwali w Nadleśnictwie Lubaczów jest już za nami. W dn. 14.08.2015 r. na terenie leśnictw Wielki Las i Załuże odbyły się coroczne Zawody Drwali na terenie Nadleśnictwa Lubaczów.

Do zawodów zgłosiło się 7 pilarzy, reprezentujących lokalne Zakłady Usług Leśnych, gotowych do sprawdzenia swoich umiejętności posługiwania się pilarką. W odróżnieniu od codziennej pracy, ich przygotowanie przed przystąpieniem do każdej konkurencji, technika obsługi pilarki i zachowanie w trakcie przebiegu poszczególnych czynności podlegały ocenie przez powołane trzyosobowe zespoły sędziowskie, składające się z pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Lubaczów. Do zadań zespołów sędziowskich należało skrupulatne
i rzetelne zmierzenie wyników uzyskanych przez zawodników.

Drwale rywalizowali w 5 konkurencjach sprawdzających umiejętności wykorzystywane
w codziennej pracy:
1.    Ścinka drzewa
2.    Okrzesywanie drzewa
3.    Demontaż i montaż pilarki
4.    Złożona przerzynka kłód
5.    Przerzynka na dokładność

Prawidłowe i skuteczne postępowanie w działaniu, precyzja pracy oraz doświadczenie to główne elementy decydujące o wysokim miejscu w ostatecznej klasyfikacji.  Za każde uchybienie, błąd postępowania w trakcie poszczególnych konkurencji, będący wynikiem pośpiechu, braku doświadczenia czy też stresu, naliczane były punkty karne, które w sposób niebagatelny mogły wpłynąć na zajęte miejsce.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu zdobytych przez uczestników punktów, okazało się, że zwycięzcą został Mariusz Antosz reprezentujący Zakład Usług Leśnych W. Cwynar i K. Knap z dorobkiem 928 pkt. O dwa punkty za zwycięzcą uplasował się Jerzy Szołtysek z ZUL Krzysztof Furgała, zaś na najniższym stopniu podium stanął Andrzej Dyś przedstawiciel ZUL Robert Piętowski z wynikiem 910 pkt.

Wśród wręczających nagrody, oprócz Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubaczów, znaleźli się także przedstawiciele firmy Stihl i Husqvarna, fundatorów pozostałych nagród.

Zwycięstwo w Zawodach, oprócz otrzymania profesjonalnej pilarki spalinowej, pozwoliło uzyskać przepustkę na rozgrywane w ostatni piątek sierpnia br. X Jubileuszowe Regionalne Zawody Drwali, które w tym roku odbędą się na terenie Nadleśnictwa Tuszyma.

Zakończone Zawody Drwali były nie tylko okazją do zdrowego współzawodnictwa i zaprezentowania swoich umiejętności, ale także do promowania bezpiecznych zachowań i działań w pracy z pilarką spalinową, które w przyszłości mają zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych wypadków przy pracy w lesie.