LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Renowacja leśnego cmentarza

Na przełomie czerwca i lipca br. rozpoczęto prace renowacyjne na cmentarzu położonym na gruntach leśnych Nadleśnictwa Lubaczów, na których niegdyś tętniła życiem wieś Stare Brusno.

    Pracami nadzorowanymi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków objęto 52 krzyże i tablice nagrobne (w 2014 roku 32 krzyże). Odnowa cmentarza stanowi wspólną inicjatywę Nadleśnictwa Lubaczów oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Horynieckiej, którą finansowo wspierają Wojewódzki Konserwator Zabytków, Podkarpacki Urząd Marszałkowski, Gmina Horyniec Zdrój, Koła Łowieckie oraz prywatni sponsorzy. Podjęte działania pozwolą zachować piękne dzieła sztuki sepulkralnej.

    Pierwsza wzmianka o Bruśnie pojawia się w dokumentach z 1444 roku, natomiast tradycje kamieniarskie tej miejscowości sięgają XVI wieku. Najstarsze krzyże mają prostą formę krzyży równoramiennych z prymitywnie wykonanymi inskrypcjami. Późniejsze krzyże i rzeźby, często o wyszukanych formach, zostały wykonane z dużym kunsztem rzemieślniczym i artystycznym. Bruśnieńskie krzyże i nagrobki wykonywano na zamówienie lub sprzedawano na jarmarkach. Stwierdzono, że różne elementy kamieniarki brusnieńskiej można odnaleźć nawet w odległości powyżej 100 km od Starego Brusna (od Kolbuszowej po Cmentarz Łyczakowski we Lwowie). Charakterystycznym motywem pojawiającym się na bruśnieńskich krzyżach jest stylizacja na krzyże drewniane z rzeźbieniami kory dębowej, słojami drewna na poprzecznych belkach krzyża oraz oplatającym belki bluszczem.