LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Renowacja cmentarza w Starym Bruśnie

W poniedziałek 26.05.2014r. rozpoczęły się prace konserwatorskie kamiennych nagrobków i krzyży cmentarza greckokatolickiego w Starym Bruśnie.

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Lubaczów we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Horynieckiej.
Realizacja odnowy nagrobków i krzyży jest prowadzona dzięki środkom finansowym uzyskanym od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Nadleśnictwa Lubaczów oraz darczyńców: firmy PRAKTIBUD - Adam Gwizdała, Firmy Handlowo-Usługowej - Grzegorz Bauman, Koła Łowieckiego „Sokolik" z Horyńca –Zdroju oraz Koła Łowieckiego „Miot" z Krakowa.
I etap prac konserwatorskich obejmuje wykonanie prac z zakresu stabilizacji, izolacji i wstępnego oczyszczenia przy 30 obiektach w najstarszej części cmentarza, a planowane zakończenie I etapu przypada na sierpień br.

Ośrodek kamieniarski w Bruśnie, z którego pochodzą cmentarne krzyże i nagrobki był jednym z najznakomitszych ośrodków kamieniarskich na terenie południowej Polski, a same wyroby artystyczne,wg datowań, zaczęły się pojawiać początkiem XIX w.

O popularności ośrodka w Bruśnie świadczą liczne nagrobki zlokalizowane w tak odległych miejscowościach jak: Kolbuszowa, Zamość, Józefów, Przeworsk czy Lwów, zaś najbardziej oddalone pojedyncze rzeźby istnieją w Roźwienicy, Świebodnej, Lipiu i Kostarowcach.  

Większość dawnych rzeźbiarzy bruśnieńskich pozostaje anonimowa. Na przełomie XIX i XX w. znani byli dobrzy rzemieślnicy bracia Iwan i Dymitr Pidhoreccy oraz bracia Grzegorz i Jędruch Kuźniewiczowie. Znane z rzeźbiarskiego fachu były także rody kamieniarskie Lubyckich, Zaborniaków, Sacharków i Birnbachów. Kamieniarze byli zazwyczaj samoukami a znajomość rzemiosła przechodziła z ojca na syna.

Bruśnieński ośrodek kamieniarski należy do przeszłości, jednak pozostałe po nim dość liczne dzieła sztuki, zachwycają swym pięknem po latach.